اخبار و تکنولوژی های صنعتی

پریسا آساآداب معاشرت چیست؟ آداب معاشرت از سه رکن تشکیل می شود که در زیر نام می بریم: اصل اول احترام است یعنی در همه حال و در هر شرایطی ما باید احترام خودمان و دیگران را نگه داریم. چه با رفتار های مستقیم و چه مستقیم. چه با کلام ، چه با حرکات بدن و چه با رفتار مان. اصل دوم صداقت است که منظور از صادق بودن این است که در رفتار و گفتارمان صادق باشیم و شخصیتی واقعی داشته باشیم. و اصل سوم ملاحظه است که یکی از مهم ترین اصل هاست چرا که در ارتباط با دیگران خیلی معنا پیدا می کند. ملاحظه کردن یعنی اینک

آداب معاشرت چیست؟ ارتباطات حرفه ای با پربسا آسا

آداب معاشرت چیست؟

آداب معاشرت از سه رکن تشکیل می شود که در زیر نام می بریم:

اصل اول احترام است یعنی در همه حال و در هر شرایطی ما باید احترام خودمان و دیگران را نگه داریم. چه با رفتار های مستقیم و چه مستقیم. چه با کلام ، چه با حرکات بدن و چه با رفتار مان.

اصل دوم صداقت است که منظور از صادق بودن این است که در رفتار و گفتارمان صادق باشیم و شخصیتی واقعی داشته باشیم.

و اصل سوم ملاحظه است که یکی از مهم ترین اصل هاست چرا که در ارتباط با دیگران خیلی معنا پیدا می کند.

ملاحظه کردن یعنی اینکه ما در ارتباط با سایر افراد ملاحظه ی آن ها را بکنیم تا فشاری بر آن ها نباشیم و آرامششان را برهم نزنیم یا حقشان را ضایع نکنیم.

وقتی شخصی از ارتباط با ما احساس ناراحتی می کند به احتمال زیاد یعنی ما نتوانسته ایم این اصل را رعایت کنیم. مگر اینکه شخص مقابل توقعات بی جا و غیر انسانی داشته باشد.

بنابراین با توجه به این تعریف ها در نهایت ما وقتی از آداب معاشرت حرف می زنیم یعنی شخصی که باکلاس است و در عین حال می تواند بدون اینکه دیگران را تحت فشار بگذارد با آن ها ارتباط برقرار کند و هیچ کسی از اینکه در کنار اوست احساس معذب بودن نمی کند.

 

 آداب معاشرت شامل چه مکان ها و شرایطی می شود؟

اداب معاشرت یا همان اتیکت را در بخش های مختلف زندگی می تواند دید که در اینجا نام می بریم.

1.     آداب معاشرت در زندگی روزمره:

آداب معاشرت در زندگی روزمره

در طول شبانه روز ما با افراد مختلفی سروکار داریم از جمله خانواده ، دوستان ، اقوام ، آشنایان ، همکاران و عموم مردم جامه که برای ارتباط داشتن با این افراد یا دقایقی در کنارشان بودن بهتر است آدابی را بلد باشیم که حق هر دوی ما به درستی ادا شود.

مثلا یکی از این آداب معاشرت روزمره ، نحوه ی غذا خوردن و آداب مربوط به آن است که مثلا ما بهتر است که جوری غذا را میل کنیم که سروصدایی ایجاد نکنیم چون از ایجاد سروصدای غذا خوردن ما دیگران آزرده می شوند و آرامش آن ها را بهم می زنیم.

یا اینکه وقتی می خواهیم از مترو برای نقل مکان استفاده کنیم هنگام ورود بهتر است اول بایستیم و منتظر بمانیم تا افرادی که درون مترو هستند پیاده شوند و بعد ما سوار شویم چون تقریبا همیشه افرادی که از دربی  خارج می شوند به افرادی که وارد می شوند اولویت دارند.و با رعایت این آداب معاشرت ، زندگی منظم تر و آرام تری خواهیم داشت.

جهت مطالعه بیشتر در خصوص موضوع آداب معاشرت، به سایت زیر مراجعه نمایید:

https://adabemoasherat.ir/آداب-معاشرت-چیست؟/

2.     آداب معاشرت در کسب و کار:

آداب معاشرت در کسب و کار

در محل کار هم ما با افرادی سروکار داریم از جمله همکاران و ارباب رجوع یا مشتری که باز این مهم می شود که آداب مخصوص به آن محیط را رعایت کنیم.

یعنی مثلا رفتار ما به گونه ای باشد که همکارمان بخاطر رفتار ما به زحمت نیفتد یا حقش ضایع نشود.

یا ارباب رجوع را تحت فشار قرار ندهیم و او را آزرده نکنیم.

مثلا یکی از کوچک ترین مواردی که بهتر است رعایت شود این است که یک کارمند برای تماس های تلفنی که حتی مربوط به کارش است نباید صدا را در حالت بلندگو قرار دهد که دیگران هم صدای بوق تلفن ، زنگ خوردن یا مکالمات را بشنوند . فکر نمی کنم این صدا ها برای کسی خوشایند باشد حتی ارباب رجوع که او هم حق دارد آرامش و احترامش حفظ شود.

3.     آداب معاشرت در خانواده:

آداب معاشرت در خانواده

اداب معاشرت در خانواده شامل موارد مختلفی از جمله ازدواج، طلاق ، خانه و زندگی و... می شود.

در خانواده بسیار اهمیت دارد که ما با سایر افراد خانواده چطور تعامل می کنیم.

مثلا اگر پدری می خواهد خانواده اش را سورپرایز کند و در خانه برای یک موضوع خاص جشنی برپا کند بهتر از از قبل به این فکر باشد که حتی شده غیر مستقیم از فرزندانش و همسرش بپرسد تا ببیند آن ها برنامه ای نداشته باشند که برنامه شان خراب شود.

مثلا ممکن است یکی از فرزندان همان روز یا فردایش امتحان داشته باشد، یا همسرش آمادگی روحی نداشته باشد ( مثلا در دوره ی قاعدگی به سر ببرد و از نظر روحی و بدنی آمادگی حضور در جشن را نداشته باشد).

یا برای ازدواج کردن هم ما نیاز داریم اطلاعات کافی در مورد آداب و شرایط ازدواج داشته باشیم تا خدایی نکرده در ارتباط با شخص مقابل ( همسر ) یا خانواده ی او دچار تعارض های خیلی بزرگ نشویم.

البته تعارض در هر ارتباطی وجود دارد اما اینکه جلوی خیلی از تعارضات را بگیریم یا بلد باشیم در هر تعارضی هرچند کوچک چطور رفتار کنیم تا مدیریتش کنیم خیلی اهمیت دارد.

مثلا آداب و رسوم ها همانطور که می تواند در برخی موارد زیبا و کمک کننده باشد در برخی از موارد هم اصلا ارزشی ندارند و بهتر است به کلی حذف شوند که یکی از بی ارزش ترین رسم ورسوم این است که مثلا تعدادی از اقوام و آشنایان برای دیدن جهیزیه ی عروس در منزل او جمع می شوند و وارد حریم خصوصی زندگی آن زوج تازه ازدواج کرده می شوند.

با رعایت این دسته از آداب می توان زندگی بهتری داشت .

 

وبسایت آموزشی آداب معاشرت پریسا آسا، در موضوعات مختلف آداب معاشرت مقالات جامع و کاملی را تدوین کرده است و هچنین دوره های آموزشی متنوعی جهت آموزش ارتباطات و آداب معاشرت ارائه کرده است. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آداب معاشرت به وبسایت جامع آموزش آداب معاشرت مراجعه نمایید:

وبسایت جامع آموزش آداب معاشرت؛ پریسا آسا (https://adabemoasherat.ir/)

info@adabemoasherat.ir

تلفن تماس : 09307139389

آدرس : تهران فلکه اول صادقیه برج گلدیس شماره 346

+ نوشته شده در  جمعه 7 خرداد 1400ساعت 17:12  توسط یاسین  بازدید 24